|
|
|
|
Juli
2017
Datum |
Klockan |
Händelse |
Förening
/ Distrikt / Förbund |
Plats
- Ort |
Lör |
1 |
|
|
|
|
Sön |
2 |
14.00 |
Invigning av Hamndansen
Anna Linds plats |
Vänner av Gammaldans,
Ystad |
Gröningen Marinan,
Ystad |
Mån |
3 |
|
|
|
|
Tis |
4 |
18.30 |
Dans på stranden,
Kent Borgström |
Df Svingen |
Kallbadhuset, Ribersborg |
Ons |
5 |
|
|
|
|
Tor |
6 |
19.00 |
Hamndans |
Vänner av Gammaldans,
Ystad |
Gröningen Marinan,
Ystad |
Fre |
7 |
|
|
|
|
Lör |
8 |
|
|
|
|
Sön |
9 |
14.00 |
Sommardans, CD musik |
Glada Gänget Höör |
Älvkullen, Höör |
Mån |
10 |
|
|
|
|
Tis |
11 |
18.30 |
Dans på stranden,
Ingvar Fahst |
Df Svingen |
Kallbadhuset, Ribersborg |
Ons |
12 |
|
|
|
|
Tor |
13 |
19.00 |
Hamndans |
Vänner av Gammaldans,
Ystad |
Gröningen Marinan,
Ystad |
Fre |
14 |
19.00 |
Sommardans, Kenneth &
Co |
Gdf Rutan Eslöv |
Trollsjön, Eslöv |
Lör |
15 |
|
|
|
|
Sön |
16 |
|
|
|
|
Mån |
17 |
|
|
|
|
Tis |
18 |
18.30 |
Dans på stranden,
Christer Lundgren |
Df Svingen |
Kallbadhuset, Ribersborg |
Ons |
19 |
|
|
|
|
Tor |
20 |
19.00 |
Hamndans |
Vänner av Gammaldans,
Ystad |
Gröningen Marinan,
Ystad |
Fre |
21 |
|
|
|
|
Lör |
22 |
16.00 |
Sommardans, dansuppvisning+
allmänheten, Sweedz |
GDF Öresund, Lomma |
Amfiteatern, Lomma |
Sön |
23 |
|
|
|
|
Mån |
24 |
|
|
|
|
Tis |
25 |
18.30 |
Dans på stranden,
Sweedz |
Df Svingen |
Kallbadhuset, Ribersborg |
Ons |
26 |
|
|
|
|
Tor |
27 |
19.00 |
Hamndans |
Vänner av Gammaldans,
Ystad |
Gröningen Marinan,
Ystad |
Fre |
28 |
19.00 |
Sommardans, Liljas |
Gdf Rutan Eslöv |
Trollsjön, Eslöv |
Lör |
29 |
|
|
|
|
Sön |
30 |
|
|
|
|
Mån |
31 |
18.30 |
Sommardans, Liljas |
GDF Öresund, Lomma |
Amfiteatern, Lomma |
UPP
Augusti
2017
Datum |
Klockan |
Händelse |
Förening
/ Distrikt / Förbund |
Plats
- Ort |
Tis |
1 |
18.30 |
Dans på stranden,
Ajax |
Df Svingen |
Kallbadhuset, Ribersborg |
Ons |
2 |
|
|
|
|
Tor |
3 |
19.00 |
Hamndans |
Vänner av Gammaldans,
Ystad |
Gröningen Marinan,
Ystad |
Fre |
4 |
|
|
|
|
Lör |
5 |
19.00 |
Sommardans, Christer Lundgren |
Ljunits GDF |
Slimminge Bygdegård,
Janstorp |
Sön |
6 |
|
|
|
|
Mån |
7 |
18.30 |
Sommardans, Ingvar Fahst |
GDF Öresund, Lomma |
Amfiteatern, Lomma |
Tis |
8 |
|
|
|
|
Ons |
9 |
|
|
|
|
Tor |
10 |
|
|
|
|
Fre |
11 |
19.00 |
Sommardans, Ajax |
Gdf Rutan Eslöv |
Trollsjön, Eslöv |
Lör |
12 |
19.30
18.00
18.00 |
Sommardans, CD musik
Grisfest, Per-Åke o Sidney, mat/teckning
Sommardans, Jackpots |
Vildrosen Äsperöds
GDF
GDF Friska Viljor
GDF Öresund, Lomma |
Ramsåsa
Folkets Hus, Teckomatorp
Amfiteatern, Lomma |
Sön |
13 |
|
|
|
|
Mån |
14 |
|
|
|
|
Tis |
15 |
|
|
|
|
Ons |
16 |
|
|
|
|
Tor |
17 |
|
|
|
|
Fre |
18 |
|
|
|
|
Lör |
19 |
|
|
|
|
Sön |
20 |
|
|
|
|
Mån |
21 |
|
|
|
|
Tis |
22 |
|
|
|
|
Ons |
23 |
|
|
|
|
Tor |
24 |
|
|
|
|
Fre |
25 |
|
|
|
|
Lör |
26 |
19.00 |
Sommardans, Jackpots |
Gdf Rutan Eslöv |
Trollsjön, Eslöv |
Sön |
27 |
|
|
|
|
Mån |
28 |
|
|
|
|
Tis |
29 |
|
|
|
|
Ons |
30 |
|
|
|
|
Tor |
31 |
|
|
|
|
Upp
September
2017
Datum |
Klockan |
Händelse |
Förening
/ Distrikt / Förbund |
Plats
- Ort |
Fre |
1 |
19.30 |
Sommardans, CD musik |
Vildrosen Äsperöds
GDF |
Ramsåsa |
Lör |
2 |
19.30 |
Dans, Sweedz |
Ljunits GDF |
Erikslunds Bygdegård,
Gamla Lundavägen 772 |
Sön |
3 |
|
|
|
|
Mån |
4 |
|
|
|
|
Tis |
5 |
|
|
|
|
Ons |
6 |
|
|
|
|
Tor |
7 |
|
|
|
|
Fre |
8 |
20.00 |
Dans, Rent Drag |
Glada Gänget Höör
/ Hörby Frosta GDF |
Granbacken, Löberöd |
Lör |
9 |
19.30 |
Dans, Liljas |
GDF Vårsol |
Folkets Park, Sjöbo |
Sön |
10 |
|
|
|
|
Mån |
11 |
|
|
|
|
Tis |
12 |
|
|
|
|
Ons |
13 |
|
|
|
|
Tor |
14 |
|
|
|
|
Fre |
15 |
|
|
|
|
Lör |
16 |
19.00
19.30
19.30
19.30 |
Dans, Jackpots
Dans, Liljas
Dans, Ajax (Grisfest)
Dans, (Grisfest) |
GDF Friska Viljor
GDF Treklangen, Anderslöv
Vildrosen Äsperöds GDF
GDF Snapphanen |
Folkets Hus, Teckomatorp
Folkets Hus, Svedala
Parken Intim, Tomelilla
Stoby Bygdegård, Stoby |
Sön |
17 |
|
|
|
|
Mån |
18 |
|
|
|
|
Tis |
19 |
|
|
|
|
Ons |
20 |
|
|
|
|
Tor |
21 |
|
|
|
|
Fre |
22 |
19.30
|
Dans, CD - Kultis |
Vildrosen Äsperöds
GDF |
Ramsåsa |
Lör |
23 |
19.30 |
Dans, Ajax (f.d. Remlénz) |
Df Svingen |
Dansrotundan, Klagshamn |
Sön |
24 |
|
|
|
|
Mån |
25 |
|
|
|
|
Tis |
26 |
|
|
|
|
Ons |
27 |
|
|
|
|
Tor |
28 |
|
|
|
|
Fre |
29 |
19.30 |
Höstkultis, Christer
Lundgren |
Vänner av Gammaldans,
Ystad |
Slimminge Bygdegård,
Janstorp |
Lör |
30 |
19.30
19.00 |
Dans, Sweedz
Dans, Ingvar Fahst (Räkafton/Teckning) |
GDF Öresund, Lomma
Virvelvindens Dansförening |
Dansrotundan, Lomma
Grönadahl Bygdegård, Vallåkra |
Upp
|
|
|
|
|
|
|