|
|
|
|
April
2019
Datum |
Klockan |
Händelse |
Förening
/ Distrikt / Förbund |
Plats
- Ort |
Mån |
1 |
|
|
|
|
Tis |
2 |
|
|
|
|
Ons |
3 |
19.30 |
Öppethus-dans |
Helsingborgs GDV |
Folket Hus, Hyllinge |
Tor |
4 |
19.00 |
Träningsdans |
Vänner av Gammaldans,
Ystad |
Bromma Bygdegård,
Ystad |
Fre |
5 |
20.00 |
Dans, orkester ej klar |
Glada Gänget Höör |
Älvkullen, Höör |
Lör |
6 |
19.30 |
Dans, Jackpots |
Ljunits GDF |
Erikslunds Bygdegård,
Gamla Lundavägen 772 |
Sön |
7 |
|
|
|
|
Mån |
8 |
|
|
|
|
Tis |
9 |
|
|
|
|
Ons |
10 |
|
|
|
|
Tor |
11 |
|
|
|
|
Fre |
12 |
|
|
|
|
Lör |
13 |
19.00
19.30 |
Dans, Nordhs
Dans, Svante & Co |
GDF Friska Viljor
GDF Vårsol |
Folkets Hus, Teckomatorp
Folkets Park, Sjöbo |
Sön |
14 |
|
|
|
|
Mån |
15 |
|
|
|
|
Tis |
16 |
|
|
|
|
Ons |
17 |
|
|
|
|
Tor |
18 |
|
|
|
|
Fre |
19 |
19.00 |
Dans, Nordhs (Påskbuffé,
teckning) |
Virvelvindens Dansförening
|
Grönadahl Bygdegård,
Vallåkra |
Lör |
20 |
|
|
|
|
Sön |
21 |
|
|
|
|
Mån |
22 |
|
|
|
|
Tis |
23 |
|
|
|
|
Ons |
24 |
|
|
|
|
Tor |
25 |
|
|
|
|
Fre |
26 |
19.30 |
Kultis, Svante & Co |
Vänner av Gammaldans,
Ystad |
Skurups folkpark, Skurup |
Lör |
27 |
19.30
20.00 |
Dans, Ingvar Fahst (3)
Dans, Manfred & Fredrik (mat/teckning) |
GDF Öresund, Lomma
Hörby Frosta GDF |
Dansrotundan, Lomma
Folkets hus, Hörby |
Sön |
28 |
|
|
|
|
Mån |
29 |
|
|
|
|
Tis |
30 |
19.00 |
Dans, Ajax (mat/teckning) |
GDV Ekeby |
Flamman, Ekeby |
UPP
Maj 2019
Datum |
Klockan |
Händelse |
Förening
/ Distrikt / Förbund |
Plats
- Ort |
Ons |
1 |
|
|
|
|
Tor |
2 |
|
|
|
|
Fre |
3 |
19.30 |
Dans, Kultis/kurs till CD |
Vildrosen Äsperöds
GDF |
Ramsåsa |
Lör |
4 |
19.30 |
Dans, Svante & Co |
Ljunits GDF |
Erikslunds Bygdegård,
Gamla Lundavägen 772 |
Sön |
5 |
|
|
|
|
Mån |
6 |
|
|
|
|
Tis |
7 |
|
|
|
|
Ons |
8 |
|
|
|
|
Tor |
9 |
|
|
|
|
Fre |
10 |
20.00 |
Dans, Charlies orkester |
Glada Gänget Höör |
Älvkullen, Höör |
Lör |
11 |
19.00 |
Dans, Källströms
(grisfest/teckning) |
Df Svingen |
Dansrotundan, Klagshamn |
Sön |
12 |
|
|
|
|
Mån |
13 |
|
|
|
|
Tis |
14 |
|
|
|
|
Ons |
15 |
|
|
|
|
Tor |
16 |
|
|
|
|
Fre |
17 |
|
|
|
|
Lör |
18 |
19.00 |
Dans, Ajax |
GDF Friska Viljor |
Folkets Hus, Teckomatorp |
Sön |
19 |
|
|
|
|
Mån |
20 |
|
|
|
|
Tis |
21 |
|
|
|
|
Ons |
22 |
|
|
|
|
Tor |
23 |
|
|
|
|
Fre |
24 |
|
|
|
|
Lör |
25 |
|
|
|
|
Sön |
26 |
|
|
|
|
Mån |
27 |
|
|
|
|
Tis |
28 |
|
|
|
|
Ons |
29 |
19.00 |
Kultis, Kenneth & Co |
Vänner av Gammaldans,
Ystad |
Slimminge Bygdegård,
Janstorp
|
Tor |
30 |
|
|
|
|
Fre |
31 |
|
|
|
|
Upp
Juni 2019
Datum |
Klockan |
Händelse |
Förening
/ Distrikt / Förbund |
Plats
- Ort |
Lör |
1 |
19.30 |
Dans, Svantes (Grisfest) |
GDF Öresund, Lomma |
Dansrotundan, Lomma |
Sön |
2 |
|
|
|
|
Mån |
3 |
|
|
|
|
Tis |
4 |
|
|
|
|
Ons |
5 |
|
|
|
|
Tor |
6 |
|
|
|
|
Fre |
7 |
|
|
|
|
Lör |
8 |
|
|
|
|
Sön |
9 |
|
|
|
|
Mån |
10 |
|
|
|
|
Tis |
11 |
|
|
|
|
Ons |
12 |
|
|
|
|
Tor |
13 |
|
|
|
|
Fre |
14 |
|
|
|
|
Lör |
15 |
|
Logdans |
Virvelvindens Dansförening
|
Grönadahl Bygdegård,
Vallåkra |
Sön |
16 |
|
|
|
|
Mån |
17 |
|
|
|
|
Tis |
18 |
|
|
|
|
Ons |
19 |
|
|
|
|
Tor |
20 |
|
|
|
|
Fre |
21 |
|
|
|
|
Lör |
22 |
19.30 |
Dans, Eric Arnolds |
GDF Öresund, Lomma |
Dansrotundan, Lomma |
Sön |
23 |
|
|
|
|
Mån |
24 |
|
|
|
|
Tis |
25 |
18.30 |
Dans på stranden,
Ingvar Fahsts |
Df Svingen |
Kallbadhuset, Ribersborg |
Ons |
26 |
19.00 |
Träningsdans/grillning |
Vänner av Gammaldans,
Ystad |
Bromma Bygdegård,
Ystad |
Tor |
27 |
|
|
|
|
Fre |
28 |
19.00 |
Sommardans, Ajax |
Gdf Rutan Eslöv |
Trollsjön, Eslöv |
Lör |
29 |
|
|
|
|
Sön |
30 |
14.00 |
Hamndans invigning |
Vänner av Gammaldans,
Ystad |
Gröningen Marinan,
Ystad |
Upp
|
|
|
|
|
|
|